Biosfera     Klíma     Hospodarstvo  
 
  Biosféra   Klíma   Hospodárstvo  
 

Kolumbia sa pýši viac rastlinnými a živočíšnymi druhmi v prepočte na km - ako ktorákoľvek iná

  Tesná blízkosť rovníka znamená, že teplota v Kolumbii behom roka kolíše iba málo. Mení...   Hlavné nerastné suroviny: uhlie, ropa, farebné kovy, železná ruda, platina smaragdy  
 
  HLAVNÉ MENU  
 
  všeobecné informácie
povrch
vodstvo
klíma
pôda
biosféra
história
obyvateľstvo
hospodárstvo
 
 
 
 
Klíma
    
 
Tesná blízkosť rovníka znamená, že teplota v Kolumbii behom roka kolíše iba málo. Mení sa však s pribúdajúcou nadmorskou výškou a preto v krajine nájdeme najrôznejšie klimatické zóny siahajúce od veľmi teplých nížin až po mrznúce vrcholy And. Behom niekoľkohodinovej cesty tak môžete okúsiť úplne odlišné klimatické podmienky. V Kolumbii existujú dve ročné obdobia: obdobie sucha alebo verano (doslova leto) a obdobie dažďov alebo inveirno (zima).

Načasovanie týchto období sa pritom v jednotlivých oblastiach veľmi odlišuje a okrem toho je v posledných rokoch ovplyvňované El Ninom a La Ninou . Aby ste si urobili o kolumbijskom podnebí aspoň hrubý obraz, je možné povedať, že v oblasti And sa behom roka vystriedajú dve obdobia sucha a dve obdobia dažďov. Hlavné obdobie suchá spadá na december až marec. Druhé, kratšie a nie až tak suché obdobie potom prichádza v júly až auguste. No aj od tohto všeobecného pravidla avšak v jednotlivých častiach And existujú najrôznejšie odchýlky.

Počasie v Los Llanos má stabilnejší charakter: jediné obdobie sucha spadá medzi december a marec a po zbytok roka vládne obdobie dažďov. Amazonská oblasť pravidelnú klímu nepozná, avšak vo všeobecnosti sa dá povedať, že je dosť daždivá po celý rok.

- tropické na pobreží, miernejšie v horských polohách, priemerná teplota v Bogote je 14 °C po celý rok.
 
 
Partneri
    

xxxxx

© ARR design N-games