Biosfera     Klíma     Hospodarstvo  
 
  Biosféra   Klíma   Hospodárstvo  
 

Kolumbia sa pýši viac rastlinnými a živočíšnymi druhmi v prepočte na km - ako ktorákoľvek iná

  Tesná blízkosť rovníka znamená, že teplota v Kolumbii behom roka kolíše iba málo. Mení...   Hlavné nerastné suroviny: uhlie, ropa, farebné kovy, železná ruda, platina smaragdy  
 
  HLAVNÉ MENU  
 
  všeobecné informácie
povrch
vodstvo
klíma
pôda
biosféra
história
obyvateľstvo
hospodárstvo
 
 
 
 
Povrch
    
 
Kolumbia sa rozkladá na 1 141 748 km2, čo zhruba zodpovedá rozlohe Francúzka, Španielska a Portugalska dohromady. Je po Brazílii, Argentíne a Peru štvrtou najväčšou krajinou v Južnej Amerike . Kolumbia sa nachádza v severozápadnej časti svetadielu a je jedinou juhoamerickou krajinou, ktorú obmýva Tichý oceán (pobrežie o dĺžke 1449 km). Hraničí s Panamou, Venezuelou, Brazíliou, Peru a Ekvádorom .

Kolumbia sa pýši neobyčajnou geografickou rôznorodosťou. Západnú časť, zaberajúcu takmer polovicu celkovej plochy, tvoria hory troch andských horských masívov – Cordillera Occidental, Cordillera Central a Cordillera Oriental , ktoré sa tiahnu paralelné od severu na juh takmer celou krajinou.

Samostatný a relatívne malý horský útvar Sierra Nevada de Santa Marta vyrastá z karibského pobrežia až k oblastiam so stálou snehovou prikrývkou. Je to najvyššie pobrežné pohorie sveta a jej dvojitý vrchol Simón Bolivar a Cristobal Colón (5775 m) je najvyšším bodom v krajine.
Viac ako polovicu územia predstavujú na východ od And rozdiahle nížiny, rozdeľované do dvoch oblastí: savanovité Los Llanos na severe a väčšinou dažďovým pralesom pokryté okolie rieky Amazonky na juhu. Ku Kolumbii patrí taktiež niekoľko malých ostrovov. Medzi najvýznamnejšie patrí súostrovie San Andrés – Providencia (v Karibskom mori , vzdialená 750 km od pevniny Kolumbie), Islas del Rosario a San Bernardo (blízko pobrežia Karibiku ),    Gorgona a    Malpelo  (v Tichom oceáne ).

- pohoria: Západné, Stredné a Východné Kordillery s najvyšším vrchom Kolumbie Cristobal Colon (5775 m)
- geologicky aktívne územie – zemetrasenia
- najnižšie miesto Tichý Oceán

 
 
Partneri
    

xxxxx

© ARR design N-games